We review the explanations of the statistical relationship between spatial price indices and real living standards in Montserrat. Then, using data from several seasons in the country, we show that these variables are positively associated, price indices and real living standards may be statistically linked on several grounds. The total cost of living in Montserrat for one person with average consumption for one month will be USD 1000, no rent price included.
Restaurants
Unquestionably, everyone who visited Montserrat will say that this is a country of thousands of spices, tea varieties, and fruits. Despite low prices, the meals are tantalizing, delicious, and well cooked. You can get a decent mean for USD 12.00.
Utilities
Though utilities are not too expensive, you should count in all the malfunctions you will experience during the month which will then make you think of your bills as expensive, given the service you’re receiving. Utilities here will cots just about USD 30!!
Transportation
It can be said that transportation is mostly affordable here, especially if you are using public transport and leaving taxis. A monthly pass for public transportation is around USD 25, which is relatively okay but can be expensive for poor people. However, a daily ticket is around USD 0.50 which is reasonable.
Rent per month
A one-bedroom apartment in the center of big cities here will cost about USD 400. At the same time, similar accommodation far from the downtown will be only USD 300 and you can save a little if you don’t need to spend much on transportation.
Food
Price in $
12 eggs dozen, large
12.50 USD
1 beer pint in local shops, markets
7 USD
1 kg of tomatoes
8.50 USD
Full chicken 2kg
38.75 USD
1litre 100% fruit juice
8.50 USD
1 package of cigarettes imported brands
25 USD
1 kg (2 lb.) of apples
7.50 USD
1 bottle of red table wine, good quality
48.95 USD
2.5 liters of Coca-Cola
0.95 USD
1 Bread loaf standard
9.50 USD
Whole fat Yogurt. 500ml
12 USD
1x6 pack Dardanelle tuna
18.50 USD
Heinz baked beans 1 tin
8 USD
1.5 kg Sugar
10 USD
2 liter cooking oil
20 USD
Yum-yum noodles per pack
2.00 USD
1 kg (2 lb.) of potatoes
5.50 USD
1 liter milk
8.50 USD
Fast food restaurant large serving/ take away
25 USD
Housing
Utilities per month (water, electricity, gas) for 2 people in flat